אודות מפת האתר פורומים צור קשר

האגף לאמנויות

רקע

עם התרחבות קריית חינוך דרור לבית ספר שש שנתי הוחלט להקים בחטיבה העליונה אגף לאמנויות ובו חמש מגמות: אמנות פלסטית ועיצוב, קולנוע, מוסיקה, תאטרון ומחול.
לכל מגמה הוקצבו מדי שנה כ8-10 שעות לימוד שבועיות, נבנו חדרי עבודה וציוד, ונבחר צוות מורים שבראשו מרכז מקצועי.
במגמות האמנות לומדים סה"כ כ250 תלמידים, המחולקים לכיתות בנות 15-20 תלמידים.
השנה מסיימים בוגרי המחזור השני במגמות אמנות ועיצוב, קולנוע, תאטרון ומוסיקה, ובוגרות הראשון במחול.

מטרות

בימים אלו של ריבוי מקצועות והרחבה עצומה בגירויים ואינפורמציה, שם לו האגף לאומנויות למטרה לנסות ולחזק את יכולתו האישית של התלמיד לזהות את רצונותיו ולעמוד על שלו מול עולם שמציע מגוון כה רחב.
לשם הגשמת מטרה זו נדרשים רב רובם של תלמידי האמנות לשלב בין מקצוע האמנות בו בחרו לבין מקצוע מורחב נוסף מאלו המוצעים בבית הספר. עליהם למצוא את הדרך לשלב את המטלות הנדרשות בכל המקצועות, ובכל רגע נתון לקבוע סדר עדיפויות שיאפשר להם להצליח בכולן.
מטרה נוספת, חשובה לא פחות, היא להביא לידי ביטוי את יכולתם הרגשית והתרבותית של התלמידים לבטא את עצמם בעזרת כלי אומנותי. לשם כך בנויים שיעורי המגמות על תשתית עיונית בצד סדנאות מעשיות בהן מוקנית תשתית מקצועית חזקה.
חמשת מגמות האומנות מתפקדות מחד כמסלולי הכשרה ייחודיים, ומאידך כמארג משולב של עשייה אומנותית. התלמיד לומד במגמה אחת הדואגת להכשירו מקצועית בצורה מעמיקה, אך בו זמנית הוא נדרש להכיר ולהתנסות במרחב שלם של אומנויות.
כך איפה יתקיימו שיעורים רבים מתוך שיתוף של כמה תחומים, ציור ומחול, קולנוע ותאטרון, מוסיקה ואמנות ועוד. כל מגמה מסייעת, למשל, להופעות המגמות האחרות. מגמת מחול תשלב במופעיה קטעי תאטרון, סרט קצר ומוסיקה חיה בנוסף על קטעי הריקוד, אנשי המוסיקה יציגו קטעי סרטים שחיברו להם מוסיקה מקורית, ואנשי אמנות ועיצוב יעודדו לערוך מיצגים, סרטים וכד'.
מטרת האגף לאמנויות היא להכשיר איש אמנות רחב ומשכיל ככל האפשר, אשר שואל שאלות על אומנותו ונוטה באופן טבעי להרחיב ולגייס משאבים מתוך האומנויות האחרות.

תכנית הלימודים

לכל מגמה יש, כאמור, כ8-10 שעות שבועיות בכל שנת לימודים. הלימודים מורכבים בדרך כלל משיעור עיוני מרכזי, תולדות או תאוריה, ומשיעורים מעשיים המספקים הכשרה מקצועית.
ככלל, אופי המגמות הוא חוויתי ומעשי, וכל תלמיד נדרש לבטא את יכולתו בעזרת פרוייקטים אמנותיים. תלמידי קולנוע ביצירת סרטים, מוזיקאים בהופעות ונגינה, תלמידות מחול בריקוד ויצירה אישית, האמנים בציור, פיסול ועיצוב, ותלמידי תאטרון במשחק והעלאת הצגות.
בשנה י' מונחת התשתית ובה נלמדים בעיקר שיעורי יסודות. בשנה י"א יש עלית מדרגה במשימות שנדרשים להם התלמידים וברמת החשיפה בפני קהל. שנה י"ב מוקדשת ברובה להכנת הפרוייקטים לבגרות, והיא שנה של עבודה אישית והבאת היכולת המקצועית והיצירתית לידי מיצוי מלא ככל האפשר.

העשרה ופעילויות מיוחדות

מלבד השיעורים הרגילים מקיים האגף לאומנויות שיעורים ופעילויות מיוחדות כסדנאות אומן, מפגשים מקצועיים, ביקורים במופעים, במוזיאונים, בסינמטק ועוד. חלק מהפעילויות ייחודיות לכל מגמה. מגמת מחול, לדוגמה, מזמינה כוריאוגרפיות משני אומנים מוכרים, מגמת קולנוע מקיימת סינמטק בשעות אחה"צ, ומגמת אמנות ועיצוב עורכת קורס מיוחד באנימציה ממוחשבת. חלק אחר של הפעילויות נעשה במשותף לכל המגמות. קונצרט או מופע מחול, שיעורי יצירתיות, אומנים אורחים ועוד.
אחד משיאי הלמודים הוא מחנה אמנות בין 3 ימים המתקיים בד"כ באחד מבתי ספר שדה בלב אזור טבעי המאפשר שהות ויצירה בקצב ואיכות שאינה קיימת בחיי היום יום. המחנה משותף לכל המגמות ומכוון לשיתוף פעולה אינטנסיבי בין התלמידים. השנה, למשל, יצאו תלמידי י"א וי"ב ל3 ימים משותפים בדימונה עם קהילת הכושים העבריים. המחנה הוכיח עצמו כחוויה בלתי רגילה שמרכזה עשיית מוסיקה, תיפוף ותנועה.

תערוכות ומופעי תלמידים

בכל שנה מקיימת כל מגמה תערוכות ומופעים שבהם מוצגים עבודות התלמידים. אופי כל מופע נקבע על ידי מרכזי המגמות בשיתוף עם התלמידים והוא מוצג בפני תלמידי בית הספר, המורים וההורים.
כל חלל בית הספר משמש כגלריה וכאולם מופעים.
אירועים עיקריים:
- פעם בחודש מופיעים תלמידים ממגמות, מוסיקה, מחול ותאטרון בהפסקת 10:00 במופע קצר מיצירותיהם.
- לאורך השנה כולה מתקיימות בבית הספר ובאשכול הפיס תערוכות בנושאים שונים.
- מגמת המחול מעלה מופע ביניים בפני ההורים, ומופע סיום גדול בחודש מרץ.
- מגמת תאטרון מעלה 3 הצגות: אחת של שנה י', רצף מונולוגים של שנה י"א, והצגות הבגרות של שנה י"ב.
- מגמת קולנוע מקיימת שני אירועים: סיכום עבודות י' וי"א, וערב סרטי הגמר של שנה י"ב.
- מגמת מוזיקה מעלה קונצרט סיום גדול של תלמידי כל המגמה.
- מגמת אמנות מציגה תערוכת סיום י' וי"א, ותערוכות פרוייקטים אישיים לבגרות של תלמידי שנה י"ב.

לעוד מידע

  • בחינות בגרות
  • אמצעי הוראה והמחשה
  • מורי מגמות האמנות
  • דרישות קבלה
  • תשלומים והוצאות מיוחדות
  • סיכום בטון אישי
  • מגמת תיאטרון
  • צומת דרור, דואר תל-מונד, מיקוד 40600, טלפון 09-7613777 פקס 09-7613770
    צור קשר ודווח על תקלות, כל הזכויות שמורות לקרית חינוך דרור ©2003